Shyhrete Behluli është këngëtare shumë e njohur. U lind në fshatin Mushtisht të Therandës, ku kreu shkollimin fillor, të mesmen e kreu në Prizren, ndërsa Fakultetin Filologjik në Prishtinë.

Familja e saj ka patur një traditë muzikore, jo publike. Ajo këngës ju përkushtua me të gjitha forcat e saj, dhe kurrë s’është ndarë nga ajo. Kënga u bë pjesë e jetës e saj, ajo e shoqëroi nëpër shtigjet e jetës, ajo i solli gëzime dhe nganjëherë edhe dëshpërime. Talentin e saj, i pari e zbuloi profesori i muzikës, z.Ibrahim Hamiti, i cili e përkrahu, e angazhoi që Shyhretja me të gjitha forcat t’i përkushtohet këngës. Merita të mëdha që ajo të arrijë majat e suksesit, ka edhe rrethi familjar (babai, gjyshja) dhe rrethi shoqëror. Paraqitjen e parë skenike e realizoi në vitin 1974, me këngën “Cuca e maleve” ku profesori i muzikës e përcillte me çiteli e ajo këndonte. Kur publiku filloi ta përcjellë me duartrokitje, nga të cilat ushtonte e tërë salla, ajo nga gëzimi e emocini që ndjente, për një moment sikur harronte tekstin e këngës. Aty mendonte se kurrë më nuk do të merret me këngën, momente këto që ndikuan se kënga që ka një tekst dhe melodi të mirë, do jetë e dashur gjithmonë dhe do të jetojë gjatë në popull. Si ndihmëtar në hapat e para karrieristike pat babain e saj, Xhemal Behluli, i cili qe kultivues i mirëfilltë i këngës popullore e folklorike. Gjatë këtyre katër dekadave, ylli jonë muzikor, Shyhrete Behluli, ka realizuar me qindra bashkëpunime dhe dhjetra albume me Shkurte Fejzën, Mahmut Feratin, Remzije Osmanin, Motrat Mustafa, Shaqir Cërvadiku, Shkëlzen Jetishi, etj. Ajo ka të realizuara mbi 20 videoklipe këngësh. Janë disa bashkëpunime që do ngelen gjatë në kujtesë, ai me Sinan Hoxhën, Ponin, Ismet Pejën e Valbona Halilin, etj. Shyhretja jeton dhe vepron në Prishtinë me pesë fëmijët e saj dhe bashkëshortin.

Në periudhën 1987-1990 kishte realizuar 45 koncerte humanitare në të gjitha trojet shqiptare, si dhe Diasporë (Zvicër, Gjermani, Belgjikë, Norvegji, Suedi, etj.).
Në vitin 1987 promovon albumin e parë “Gjuhë e bukur” që përmban 10 këngë patriotike: “Çel trëndafili”, “Shtatë shaljanë”, “Moj erlinë”, “Kullat tona”, “Moj Kosovë ylber me drita”, “Moj thëllënzë”, “Qan sulltani prej trishtimi”, “Na çeli prapë thana”, etj.
Në vitin 1988 vjen albumi i dytë “Besa-besë”, me këngët: “Kosova martire”, “Uratë për liri”, “Dardania”, “Këngë për Adem Demaçin”, “Kënga e flamurit”, “Gjuha shqipe”, “Vaj për ushtarët e vrarë” dhe “Besa-Besë”.

Në vitin 1989 bën regjistrimin e këngës “Në ballë të arbërit” dhe shpërblehet në “Okarinën e artë” të vitit 1989.

Në vitin 1990 paraqitet në Radio Televizionin e Prishtinës për programet e Vitit të Ri me këngët e njëjta.

Në vitin 1991 u mbajt një koncert në Shqipëri për regjimin serb në Kosovë, ku këndon këngët “Haxhi Haxhaj”, “Sabit Rrahimit”, “Kënga për Liman Kadën”, “Hajdar Dushit”, etj.

Në vitin 1992, në koncertin humanitar në Therandë, këndon një këngë për Skënderbeun, një këngë që bëri jehonë në të gjithë trevat shqipfolëse.

Në maj të vitit 1995 editon albumin me Shkurte Fejzën “20 vjet për ju”. Në këtë album bëjnë pjesë disa këngë popullore, siç janë: “Ku po këndojnë këto dy kumrija”, “Ku po shkon moj Zanë”, “Kënga e Universitetit”, “Mëmëdheu”, “Moj voglushe”, etj.

Në 2 dhjetor 1997 regjistron këngët: “Qaj moj nanë qaj”, “Pyeta malin”, “Moj sharki e lehtë si era”.

Në vitin 1988, Shyhrete Behluli publikon albumin “Gjuh E Bukur”.

Në vitin 1990, Shyhrete Behluli publikon albumin “Besa-bese”.

Në vitin 1996, Shkurte Fejza & Shyhrete Behluli publikojnë albumin “20 Vjet Per Ju”.

Në pranverën e vitit 2000 vjen albumi “Zahir Pajaziti” me 14 këngë.

Në vitin 2001, Shyhrete Behluli publikon albumin “Për Të Gjithë Nga Pak” me një stil dhe zhanër të ri me këngë popullore dasmash.

Në vitin 2003, Shyhrete Behluli publikon albumin “Ti Fanar I Pashuar” me 11 këngë të përziera.

Në vitin 2003, Bilbilat E Mushtishtit publikojnë albumin “Potpuri Me Bilbilat E Mushtishtit”.

Në vitin 2004, Shyhrete Behluli publikon albumin “Ne Diten E Flamurit” me 10 këngë patriotike.

Në vitin 2005, Shyhrete Behluli publikon albumin “Moj Fisnike” me 11 këngë.

Në vitin 2005, Mahmut Ferati & Shyhrete Behluli publikojnë albumin “Po E Jo”.

Në vitin 2005, Bilbilat E Mushtishtit publikojnë albumin “Bilbilat E Mushtishtit”.

Në vitin 2006, Shyhrete Behluli publikon albumin “Pse”. Ajo fillon të sjellë modernizim në stilin e saj të të kënduarit dhe albumi “Pse” bëhet i stërshitur e i shumëkërkuar.

Në vitin 2006, Mahmut Ferati & Shyhrete Behluli publikojnë albumin “çka Po Thu”.

Në Dhjetor 2008, Shyhrete Behluli merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën “O Me Ty, O Pa Ty”.

Në Dhjetor 2008, Mahmut Ferati & Shyhrete Behluli marrin pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën “Here Jam Lyps, Here Jam Mbret”.

Në vitin 2007, Shyhrete Behluli publikon albumin “O Me Ty O Pa Ty”.

Në vitin 2007, Shkurte Fejza & Shyhrete Behluli publikojnë albumin “Her Mjalt Her Pelin”.

Në vitin 2007, Mahmut Ferati & Shyhrete Behluli publikojnë albumin “Her Lyps, Her Mbret”.

Në vitin 2008, Shyhrete Behluli publikon albumin “Dasma Kosovare” me 9 këngë.

Në vitin 2008, Shkurte Fejza, Shyhrete Behluli, Afrim Muçiqi & Shaqir Cërvadiku publikojnë albumin “Afrimi, Shkurtja, Shyhretja & Shaqa”.

Në vitin 2008, Mahmut Ferati & Shyhrete Behluli publikojnë albumin “Helmi Ne Mjalte”.

Në Dhjetor 2009, Shyhrete Behluli merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën “Evladi”.

Në vitin 2009, Shyhrete Behluli publikon albumin “Evladi” me 9 këngë të suksesshme.

Në vitin 2009, Mahmuti Shyhreti Shkurtja publikojnë albumin “Potpuri Me Yjet”.

Në vitin 2010, Shyhrete Behluli publikon albumin “Te Kam Mik Me Ke Mike”, gjithësejt me 8 këngë.

Në vitin 2010, Mahmut Ferati & Shyhrete Behluli publikojnë albumin “Moj E Mira Te Bunari” me 13 këngë.

Në Tetor 2011, Shyhrete Behluli merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën “Ma Te Mir Me U Ba”.

Më datë 23 Dhjetor 2011, Valbona Halili, Shyhrete Behluli & Ismet Peja publikojnë videoklipin “Baba E Nona Të Kan Rrit”.

Më 3 Qershor 2011, Shyhrete Behluli publikon albumin “Ma Te Mir Me U Ba”.

Më 20 Dhjetor 2011, Shyhrete Behluli & Shkelzen Jetishi publikojnë albumin “Bashke Ne Sofer”.

Në vitin 2011, Mahmut Ferati & Shyhrete Behluli publikojnë albumin “Dy Lulekuqe Nje Boj Peme”.

Më datë 21 Shtator 2012, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Lum Ajo Motra Që Ka”. Me këtë këngë, Shyhrete Behluli merr pjesë në Zhurma Show 2012 në vitin 2012.

Më datë 26 Nëntor 2012, Shyhrete Behluli & Poni publikojnë videoklipin “Jemi Nje”. Teksti u shkrua nga Ilir Berani.

Në vitin 2012, Shyhrete Behluli publikon albumin “Banja Qejfin Vetes” me 10 këngë.

Më datë 27 Shkurt 2013, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Zot Ku Krisi”.

Më datë 26 Prill 2013, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Ah Gurbet”.

Më datë 18 Qershor 2013, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Gëzim E Lotë”. Për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga Video Art. Me këtë këngë, Shyhrete Behluli merr pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Më datë 10 Korrik 2013, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Je Si Rrush”. Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, teksti u shkrua nga Fatmir Muja. Videoklipi u prodhua nga Video Art.

Në vitin 2013, Shyhrete Behluli publikon albumin “Je Si Rrush”.

Më datë 9 Maj 2014, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Shtepi E Vjeter”. Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga Video Art.

Më datë 9 Nëntor 2014, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Qe Kur Mora Rrugen Per Gurbet”.

Në vitin 2014, Shyhrete Behluli publikon albumin “Shtëpi E Vjetër” me 8 këngë dhe albumi bashkë me Mahmut Feratin “Zgate Zot”.

Në vitin 2014, Mahmut Ferati & Shyhrete Behluli publikojnë albumin “Ah Dashni Cka Me Ke Ba”.

Më datë 22 Janar 2015, Shkurte Fejza & Shyhrete Behluli publikojnë videoklipin “Moj Sharki”. Muzika e këngës u punua nga Fatmir Muja, teksti u shkrua nga Fatmir Muja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Valton Beqiri.

Më datë 21 Prill 2015, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Për Vajzën”.

Më datë 14 Korrik 2015, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Gra Moj Gra”. Me këtë këngë, Shyhrete Behluli merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 16 Nëntor 2015, Shyhrete Behluli, Remzie Osmani & Motrat Mustafa publikojnë videoklipin “Shoqet”.

Në vitin 2015, Shyhrete Behluli publikon albumin “Për Vajzën”.

Më datë 4 Mars 2016, Gold AG publikon videoklipin “Dashnia E Nanes”, në bashkëpunim me Shyhrete Behluli. Muzika e këngës u punua nga vetë Gold AG, teksti u shkrua nga vetë Gold AG. Videoklipi u prodhua nga MProduction.

Më datë 22 Prill 2016, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Shpirti I Shpirtit Tem”. Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 16 Korrik 2016, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Për Shoqni”. Teksti u shkrua nga Ilir Berani. Për orkestrimin u kujdes Rrahman Kryeziu. Videoklipi u prodhua nga MProduction. Me këtë këngë, Shyhrete Behluli merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 30 Nëntor 2016, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Lulet Mbi Banka”.

Në vitin 2016, Shyhrete Behluli publikon albumin “Për Shoqni”.

Më datë 8 Mars 2017, Shyhrete Behluli & Engjellusha Salihu publikojnë videoklipin “Deshti Fati”.

Më datë 28 Maj 2017, Gold AG publikon videoklipin “Vëlla E Motër”, në bashkëpunim me Shyhrete Behluli.

Më datë 8 Korrik 2017, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Mire Po Lujka Nusja E Vjehrra”.

Në vitin 2017, Shyhrete Behluli publikon albumin “Nuse Jo Mahi”.

Më datë 8 Prill 2018, Shyhrete Behluli & Gold AG publikojnë videoklipin “Gurbetqari”. Muzika e këngës u punua nga Shyhrete Behluli, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alban Furtuna. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 31 Maj 2018, Shyhrete Behluli publikon videoklipin “Veq Ty Te Kam Dasht”. Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Miti Geci. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 23 Qershor 2018, Shyhrete Behluli & Engjellusha Salihu publikojnë videoklipin “Dasma E Nipit”.

MUND TË JU PËLQEJNË