Pandemia e koronavirusit ka detyruar njerëzit në mbarë botën që të qëndrojnë në shtëpi dhe të dalin vetëm për ilace apo për të marrë produkte ushqimore. Nga buka në qumësht, gjithçka ka një jetë të ndryshme kohore dhe është e rëndësishme të dini se sa kohë mund të vazhdoni të hani dhe përdorni ushqimet në frigoriferin tuaj.

Ekspertët kanë ndarë këshillat e tyre për t’i bërë gjërat tuaja të zakonshme ushqimore të zgjasin më shumë, përfshirë shtimin e një maje luge kripë në qumështin tuaj për të zgjatur jetën e saj me shtatë ditë dhe vendosjen e perimeve tuaja në enë hermetike.

Çfarë duhet të dini?

Makaronat e thata, barishtet dhe orizi janë disa nga ushqimet më të gjata në dollapin tuaj.

Makarona të thata
Një paketë tipike e makaronave të thata do të zgjasë deri në një vit, me kusht që të ruhen mirë.

Mënyra më e mirë për të ruajtur makaronat e thata është në kavanoza qelqi.

Erëzat

Mund të prisni deri në një vit që të thahet borziloku apo majdanozi, nëse i vendosni në ngrirje.

Pritini imët dhe vendosini në tabaka me vaj ulliri ose ujë me akull, përpara se t’i vendosni në frigorifer.

Miell
Ekspertë nga Healthline thonë se mund ta mbani miellin tuaj jo më gjatë se tetë muaj.

Mënyra më e mirë për të ruajtur miellin është në një vend të freskët dhe të errët në temperaturën e dhomës.

Vaj ulliri
Nëse vaji i ullirit ruhet në mënyrën e duhur, do të zgjasë për një vit e gjysmë përpara se ta hidhni.

Sidoqoftë, kjo ndryshon pasi të keni hapur vajin tuaj. Pas kësaj, duhet të përdoret për 30 deri në 60 ditë.

Orizi
Orizi i bardhë i mbyllur zgjat katër deri në pesë vjet, ndërsa orizi kaf zgjat vetëm gjashtë deri tetë muaj.

Ushqimet e frigoriferit
Kur bëhet fjalë për ushqimet që zakonisht i mbani në frigorifer, jeta e tyre është padyshim shumë më e shkurtër dhe duhet ti konsumoni më shpejt.

Mishi
Mishi, pavarësisht nëse është i gatuar apo i papërpunuar, dihet që ka një jetëgjatësi më të vogël në frigorifer sesa shumica e ushqimeve.

Shpendët, salami dhe mishi i grirë skadon për dy ditë në frigorifer, që është dukshëm më pak se prodhimet e tjera të ushqimit përfshirë orizin dhe perimet.

Ju mund të zgjasni jetën e mishit duke e mbështjellur me kujdes dhe duke e future në enë me letër alumini.

Qumështi
Qumështi në karton do të zgjasë pesë deri në shtatë ditë pasi është hapur.

Për ta bërë qumështin të zgjasë deri në shtatë ditë ose më gjatë, shtoni një majë luge kripë, gjë që zvogëlon aktivitetin bakterial që ndodh natyrshëm në qumësht.

Vezë
Kur gatuhet, vezët mund të zgjasin deri në shtatë ditë në frigorifer dhe më gjatë nëse mbahen të papërpunuara.

Gjalpi
Nëse dëshironi ta bëni gjalpin tuaj të zgjasë më gjatë sesa doni në frigorifer, merrni parasysh ngrirjen e tij, ku do të zgjasë për katër muaj.

Sigurohuni që është mbështjellë mirë në një enë dhe mbyllet përsëri sapo të hapet.

Buka
Frigoriferi është një nga vendet më të mira për të vendosur bukën tuaj, pasi mund të zgjasë deri në gjashtë muaj nëse ruhet mirë.

Bizele te ngrira
Shumica kanë një pako me bizele të ngrira në frigoriferin e tyre. Bizelet e ngrira mund të ruhen për rreth 12 muaj në frigorifer.

Perimet
Për të zgjatur jetën e perimeve si brokoli dhe lulelakrën, dietologu Susie Burrell rekomandon të lagni një peshqir me çaj dhe ta mbështillni atë rreth produkteve të freskëta.

Ju gjithashtu mund t’i mbani në kutia hermetike për t’u siguruar që ato të zgjasin më shumë.

MUND TË JU PËLQEJNË