Ka shumë mënyra të pozicionimit tuaj gjatë gjumit, duke përfshirë edhe anët majtas, djathtas, më pas në stomak, në shpinë, apo edhe të bashkuar, raporton “Health and Human Research”.

Disa nuk lëvizin shumë gjatë natës, por disa të tjerë ndërrojnë anët gjatë tërë kohës. Është në rregull deri sa nuk zgjoheni të lodhur.

Sidoqoftë, gjumi juaj mund të jetë edhe më i mirë se që është tani. Mund të jetë i shkëlqyer. Trupi juaj në fakt është shumë aktiv gjatë tërë kohës. Dhe pozicioni i gjumit që ju keni gjatë kohës kur flini bënë një ndryshim të madh dhe është efektiv në këto procese.

Të flini në anë të majtë është standardi i artë i pozicioneve, dhe ne kemi 7 arsye që tregojnë pse është mirë që të flini në atë anë.

Përmirëson tretjen

A ju ka ndodhur të ju thonë prindërit që nuk është mirë të ushqeheni në orët e vona të natës? Kjo sepse ushqimi nuk tretet. Por, nuk është e vërtetë. Tretja vazhdon nëse jeni zgjuar apo edhe nëse jeni në gjumë.

I jep zemrës një pushim

Që nga momenti i ekzistencës së saj, zemra nuk ndalon së punuari asnjëherë, dhe punon pa pushim në mënyrë të vazhduar që të qëndrojmë gjallë. Kjo është një punë shumë e madhe. Që të eliminohen sëmundjet e zemrës, është mirë që të flini në anën e majtë që zemra të ketë mundësi pushimi, dhe kjo gjithashtu zvogëlon rreziqet.

Zvogëlon sëmundjet e shpinës

Gjatë natës na ndodh që të ndjejmë dhimbje të ndryshe qoftë të qafës apo shpinës, kjo për arsye të pozicionit që ne kemi. Nëse flini në anën e majtë mund të ju ndihmojë që të zvogëloni dhimbjet e shpinës dhe të ndiheni më pak të lodhur.

Ndihmon sistemin limfatik

Sistemi limfatik është çelësi i lëvizjes së lëngjeve në trupin tuaj, dhe gjithashtu ndikon në sistemin tonë imunitar. Sistemi limfatik ndihmon në heqjen e toksinave nga trupi. Pozicioni i gjumit në anën e majtë ndihmon sistemin limfatik që të kryej punën e tij.

Më pak thatësira në stomak

Mund të jetë një efekt anësor nëse ushqeheni në orët e vona të natës, lejon që acidet në stomak të lëvizin lirshëm dhe të ju shkaktojë dhimbje. Shkencëtarët kanë zbuluar që nëse flini në anën e majtë mund të minimizojë thatësira në bark deri sa flini.

Ndihmon gratë shtatzëne

Pasi që gratë shtatzëne mbajnë një peshë më të rëndë në trupin e tyre, edhe pozita e gjumit është shumë e rëndësishme që ato të ndjejnë më pak dhimbje dhe të kenë një gjumë më të rehatshëm. Nëse flini në anën e majtë do të keni më pak presion nga shpina dhe organet tjera.

Parandalon gërhitjen

Nëse jeni një person që gërhet tërë natën, atëherë kjo mund të jetë shqetësuese edhe për personin që është afër teje. Pozita e gjumit në anën e majtë mund ta ndryshojë komplet këtë problem. Nuk largon gjithë problemin me gërhitjen por pozita në anën e majtë ju ndihmon që fyti dhe gjuha të jenë në një pozicion normal dhe lejon që të hyjë ajri i pastër në mënyrë që të mos gërhitni

MUND TË JU PËLQEJNË