Nëse nuk keni frymëzim se çfarë të gatuani për drekë apo edhe për darkë dhe nuk dëshironi të hani diçka të rëndë, provoni këtë recetë për bukën angleze.

Përbërësit e nevojshëm:

4 feta bukë
1 lugë gjelle margarinë

200 g djath ementaler

200 g djathë yndyror i fortë

2 të verdhë veze

3-4 lugë birrë
krip dhe piper

Mënyra e përgatitjes:

Në një tigan, piqni bukë, shtrydhni të dy llojet e djathrave, përzieni me birrë dhe shtoni të verdhën e vezës, pastaj shtoni dhe kripën. Piqeni në furrën e parangrohur në 200 gradë për rreth 15 minuta.

Kjo recetë shkon në mënyrë të përkryer me verë të kuqe.

MUND TË JU PËLQEJNË