3 kg domate jeshile

3 l ujë

1 l uthull

100 gr sheqer

100 gr kripë

½ qeskë konzervans

2 lugë piper kokërr

8 lugë kopër

Le të marrin një valë e më pas shtojuni konzervansin.

Me këtë përzierje mbulojini domatet e lërini të pushojnë për 1 orë e gjysmë.

Pastaj, domatet renditini në kavanozë të sterilizuar, shtojuni piperin e koprën.

Mbulojini me uthull dhe mbyllini mirë.

Lërini të pushojnë gjatë gjithë natës në furrën e ngrohur në 100 gradë e më pas të fikur.

Të nesërmen vendosini në një vend të errët e të ftohtë.

MUND TË JU PËLQEJNË