Nëse dëshironi t’i gëzoni të vegjlit tuaj, atëherë bëni ëmbëlsira në kushte shtëpi, në vend që t’i servirni me ato të blerat që janë shumë të dëmshme për shëndetin e fëmijës suaj.

Përbërësit e nevojshëm:

2 gota sheqer të bardhë
1 gotë sheqer kaf

1 gotë shurup misri

1 gotë qumësht të kondensuar

500 ml salcë kosi

1 gotë gjalpë
1 1/4 lugë ekstrakt vanilje

Mënyra e përgatitja:

Në një tepsi të madhësisë 30x 25 cm shtroni një letër për pjekje. Hidh sheqerin, sheqerin kafe, shurupin e misrit, qumështin e kondensuar, salcën e kosit dhe gjalpin në një tigan në temperaturë të mesëm. Monitoroni temperaturën e përzierjes në çdo kohë dhe përzieni vazhdimisht.

Kur të bëhet përzierja, shtoni vaniljen. Transferoni përzierjen në një tigan të përgatitur dhe lëreni që përzierja të ftohet plotësisht. Kur përzierja të jetë ftohur, prerë karamelin në kube të vogla.

MUND TË JU PËLQEJNË