Plakja është e pashmangshme, dhe me të vijnë shenja të dukshme si flokët e hirta, humbja e flokëve dhe rrudha të padëshiruara.  Por, meqë plakja nuk mund të ngadalësohet, shenjat që vijnë pas saj mund të rregullohen përmes disa gjërave të shëndetshmë, dhe një diete të rregulluar.

Për ta mbajtur trupin e shëndoshë, dhe mendjen e fortë, këto janë disa pije që mund t’i përdorni.

Kafe– të mbron kundër inflamacionit, ul rrezikun e kancerit të lëkurës.

Jogurt grek, smoothie me fruta- mban sheqerin në gjak në kontroll, e bën lëkurën të zhdërvjellët dhe rrezatuese.

Verë– zvogëlon inflamacionin, ul gjasat e demencës dhe sëmundjes së Alzheimerit.

Ujë– lufton rrudhat dhe mban të gjitha organet e shëndetshme.

Çaji– parandalon rrudhat, zvogëlon rrezikun e sëmundjes së zemrës.

Lëng panxhari– zvogëlon rrezikun e demantisë, parandalon rrudhat.

Smoothie me qumësht të bajameve, me banane dhe avokado– bën që lëkura të shkëlqejë dhe ndihmon që flokët dhe thonjtë të jenë të fortë.

Lëng i freskët me rrush– e bën lëkurën të shkëlqejë dhe të butë, mjekon pigmentet e lëkurës dhe parandalon rrudhat.

Ujë kokosi– përmirëson metabolizmin, nxit rritjen e qelizave, anti-kancerogjene.

Lëng me aloe vera– nxit rigjenerimin e lëkurës.

Qumësht– forcon muskujt, ndihmon në shërimin e plagëve dhe mban nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak.

 

 

MUND TË JU PËLQEJNË