Ndjeheni të fryrë?

Na ndodh të gjithëve, mos u shqetësoni. Është një ndjesi e tmerrshme, por ekzistojnë dy lloje të ndryshme fryrjesh: fryrje e gazit dhe fryrje e ujit.

Loji i gazit ju bën të zbërtheni xhinset pasi keni ngrënë ushqime të caktuara si fasulet, qumështoret, perimet jeshile si brokoli ose lulelakra apo ushqime të yndyrshme. Por ne jemi të gjithë shumë të ndryshëm dhe disa ushqime që mund të shkaktojnë gazra për një person nuk bëjnë të njëjtën gjë tek një tjetër. Ndërsa fryrja nga uji shkaktohet nga ndryshimet hormonale gjatë ciklit tuaj menstrual, dehidratim, ose duke ngrënë shumë ushqime të kripura. Pa marrë parasysh fajtorin e fryrjes kemi një lajm të mirë për ju që të ndaloni fryrjen duke konsumuar këto 15 ushqime.

1. Kos: Kosi është i mbushur me probiotikë-baktere të mira që popullojnë traktin GI për të mbështetur një proces të shëndetshëm të tretjes dhe inflamacion të qetë. “Probiotikët janë një pjesë e rëndësishme e shëndetit të zorrëve, veçanërisht kur keni gulçime dhe gazra.

2. Kopër: Kopëri është një diuretik natyral që gjithashtu mund të ndihmojë të dëbojë gazin e zorrëve. Komponimet anethole, fenchone dhe estragole në farat e koprës kanë veti antispazmike dhe anti-inflamatore që relaksojnë muskujt e zorrëve dhe lejojnë gazin e bllokuar të zhduket.

3. Limon: Po, mashtrimi i vjetër i limonit në të vërtetë funksionon. Lëngu i limonit është shumë i ngjashëm në aciditet me lëngjet e tretjes së stomakut.,kështu që mund të ndihmojë në zbutjen e fryrjes dhe simptomat e tjera të dispepsi.

4. Kastravec: Kastraveci përmban shumë ujë për t’ju ndihmuar të qendroni të hidratuar. Kastravecat përmbajnë squfur dhe silikon, të cilat veprojnë si një diuretik i butë natyror.
15. Kivi: Ky fru i fuqishëm përmban një tjetër enzimë, aktinidin, që ndihmon shpejtësinë e tretjes. Kivit janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i kaliumit dhe fijeve të gëlltitjes, të gjitha për vetëm 90 kalori.