Thellohet bilanci i viktimave nga tërmeti që goditi vendin. Ministrja e Mbrojtjes konfirmon se 6 persona kanë humbur jetën, ndërkohë që dyshohet se ka ende persona ende nën rrënoja.

Tragjik rezulton edhe fakti për një vogëlushe 10-vjeçare, e cila ka humbur jetën në banesën e saj në Thumanë, ndërkohë që nëna e saj ndodhet nën rrënoja e plagosur.

Ministria konfirmon se 1 viktimë është në Kurbin, 2 ne Thumanë e 3 në Durres.

Persona të gjallë nën rrënoja, situata e rëndë në Thumanë

Një lajm i mirë vjen në mes të kësaj situate të rëndë nga tërmeti 6.4 ballë.

Forcat e Armatosura njoftojnë se në Thumanë, aty ku janë shembur tre pallate, raportohet për persona të gjallë në rënoja.

FA dhe ekipet e emergjencave po punojnë për heqjen e materialeve inerte, për të bërë të mundur shpëtimin e personave që kanë ngecur për më shumë se tre orë.

Dy fëmijë të mitur u shpëtuan nga rrënojat e një pallati në Thumanë, ndërsa dy gra u nxorrën të pajeta.

Sërish tërmet, 5 viktima nga tërmeti, 4 gra në Thuman dhe një person në Durrës

Rëndohet bilanci i viktimave nga tërmeti. Ka shkuar në 5 numri personave që kanë humbur jetë.

4 gra në Thumanë dhe një person në Durrës janë lajmet që vijnë së fundmi.

Dy janë personat që kanë ndërruar jetë si pasojë e tërmetit të fuqishëm që goditi vendin rreth orës 03:50. Viktimat janë banorë të Durrësit dhe Kurbinit.

Kristi, studente vitit të tretë të mjekësisë, është konfirmuar si viktima e parë në pallatin disa katësh që u rrëzua në zonën e Kryqit të Kuq në Durrës. Ndërkohë, një person në Kurbin është rrëzuar nga ballkoni gjatë lëkundjeve të tokës.

Nē të gjithë vendin, në Tiranë, Durrës dhe Krujë, sipas të dhënave paraprake 150 qytetarë po marrin shërbim në spitale. Ekipet mjekësore aktualisht është në gjendje gatishmërie të plotë si në Tiranë, Durrës dhe gjithë Shqipërinë.

Ministria e Arsimit ka njoftuar se është pezulluar mësimi për ditën e sotme në Tiranë dhe Durrës.

Shembja e pallatit në Durrës, komshinjtë: Janë të paktën dy familje të bllokuara nën rrënoja

Janë të paktën dy familje që dyshohet se kanë mbetur të bllokuara nën rrënojat e pallatit të shembur në qytetin e Durrësit, si pasojë e tërmetit me magnitutë 6.4.

Janë komshinjtë e banorëve të këtij pallati që tregojnë për gazetarin e Top Channel, Andi Bora, se janë të paktën 9 banorë që dyshohet se ndodhen ende nën rrënoja dhe të cilët nuk u përgjigjen në celular familjarëve të tyre.

Qytetarë të tjerë tregojnë në raportimin “live” në Top News se personat që jetonin në atë godinë, pranë Kryqit të Kuq, nuk po u përgjigjen thirrjeve.

Pamjet që vijnë nga Durrësi janë tronditëse.

Për godina të shembura raportohet edhe në Kavajë dhe Thumanë.

Edi Rama mbërrin tek pallati i shembur në Durrës

Durrësi ka qenë më i dëmtuari nga tërmeti i rënë në orën 03:55. Një pallat është shembur dhe disa persona kanë mbetur nën rrënoja.

Akoma nuk dihet nëse ka viktima apo jo, por familjarët e tyre bëjnë me dije se i marrin në telefon dhe nuk përgjigjet.

Në vendngjarje ka mbërritur edhe kryeministri Edi Rama.

Tërmeti/ Konfirmohet viktima e parë, ka rënë nga ballkoni

Është konfirmuar viktima e parë si pasojë e tërmetit që ka rënë mëngjesin e sotëm.

Korespodentja e Top Channel ka bërë me dije se në Kurbin një person ka rënë nga ballkoni dhe si pasojë ka humbur jetën.

Situata më alarmante është në Durrës, ku deri më tani fatmirësisht nuk raportohet asnjë viktimë.

Viktima e parë nga Tërmeti në Shqipëri, një fëmijë nxirret nga rrënojat

Fatkeqësisht tërmeti i fuqishëm që lëkundi Shqipërinë në orën 3.55 të mëngjesit të sotëm ka shënuar viktimën e parë në Thumanë të Fushë-Krujës.

Një skenë tragjike, përlotëse dhe rrëqethëse. Një gjsyëh ka humbur jetën e zënë nën rrënoja nga shembja e një pallati, ndërsa në prehërin e saj mbante nipin.

I vogli është nxjerrë gjallë nga të afërm dhe forcat zjarrfikëse.

Nga raportimet nga terreni, thuhet se mund të bëhet fjalë për rreth 10 persona që mund të jenë nën rrënoja në godinat e shembura në Thumanë. Nuk dihet ende situata.

MUND TË JU PËLQEJNË