Kobe Bryant vdiq tragjikisht në një aksident me helikopter.Ylli i basketbollit Kobe Bryant vdiq të dielën në mëngjes së bashku me të tetë të tjerët në një helikopter Sikorsky S-76B që u rrëzua në terrenin malor në veri të Los Angeles.

Helikopteri, një aeroplan luksoz me 12 pasagjerë që ishte prej kohësh i preferuar për transportimin e drejtuesve të biznesit dhe VIP-ave, duket se e ka goditur tokën jashtëzakonisht fuqishëm dhe mund të jetë e vështirë të përcaktohet shkaku i aksidentit tragjik, thonë ekspertët e sigurisë ajrore.

Helikopteri me dy motorë, i cili u ngrit nga aeroporti i John Wayne në Orange County rreth orës 9 të mëngjesit në orën lokale, fluturoi në veri mbi Los Angeles, sipas të dhënave për ndjekjen e fluturimit nga Flightradar24, dhe u tërhoq në perëndim mbi autostradën Ventura përpara se të vinte në jug në Santa Malet e Monikës, ku po zbriste me një normë jashtëzakonisht të shpejtë, shkruan “Forbes”Shkalla e madhe e zbritjes “sugjeron ose avioni është jashtë kontrollit – po bie nga qielli – ose piloti është jashtëzakonisht i etur për ta zbritur atë në tokë,” thotë Alan Diehl, një ish-hetues i përplasjeve me Sigurinë Kombëtare të Transportit të SH.B.A. Bordi dhe Administrata Federale e Aviacionit Amerikan, të cilët paralajmëruan se është shumë herët për të nxjerrë përfundime për shkakun e përplasjes.

Piloti mund të ketë qenë duke u ballafaquar me kushte sfiduese, thotë Paul Kennard, një ish pilot dhe këshilltar mbrojtës i helikopterit të Forcave Ajrore të Britanisë së Madhe, i cili ishte në Anaheim afër për një konventë helikopteri.

Kishte re dhe mjegull të ulëta atë mëngjes, gjë që do ta vështirësonte pilotin gjatë fluturimit në Malet e Santa Monikës.“Fluturimi malor është një aftësi specialistike – madje edhe në një ditë të mirë mund të përfundosh me të gjitha llojet e horizonteve të rreme dhe iluzioneve vizuale,” thotë Kennard. “Ju e përkeqësoni atë me zhurmë dhe duke mos i patur të qartë majat e kodrave, kjo e bën edhe më keq.”

Disorientimi mund të ketë luajtur një rol, por shkalla e lartë e zbritjes mund të tregojë se helikopteri pësoi një dështim mekanik, thotë Kennard.Mund të jetë një hetim i vështirë përplasje, thotë Diehl. Helikopterët kanë tendencë të shpërthejnë më shumë në ndikim sesa avionët e krahut të fiksuar, dhe magnezi shumë i ndezshëm në mbeturinat ndihmoi në nxitjen e një zjarri që mbuloi një të katërtën e një hektari rreth vendit të rrëzimit, i cili mund të ketë prova të dëmtuara.Helikopteri është prodhuar në vitin 1991 dhe nuk ka gjasa që ai të rikthehet me një regjistrues të të dhënave, thotë Goglia.

MUND TË JU PËLQEJNË