Mark Blum, një aktor veteran i personazheve, i cili luajti në filmat “Desperately Seeking Susan” dhe “Crocodile Dundee”, si dhe serinë e fundit televizive “You”, ka vdekur për shkak të komplikimeve nga koronavirusi. Ai ishte 69 vjeç.

Ndërmarrja e teatrit në New York Playwrights Horizons fillimisht njoftoi për lajmin, pastaj nënkryetari ekzekutiv i SAG-AFTRA Rebecca Damon konfirmoi që Blum ndërroi jetë për shkak të COVID-19. Përfaqësuesit për Blum gjithashtu konfirmuan lajmet në TheWrap.

Blum ishte gjithashtu pjesë e bashkësisë së teatrit në Neë York, pasi kishte fituar një çmim Obie për performancën e tij në prodhimin e Playërights Horizons të një shfaqje nga Albert Innaurato, “Gus dhe Al”. Ai është shfaqur gjithashtu në Broadway në filmin “Lost in Yonkers” të Neil Simon, “The Best Man” i Gore Vidal dhe më shumë.

Aktori me origjinë nga New Jersey, Blum fillimin e tij i pati në skenë në vitet 1970 para se të shkonte drejt filmit dhe televizionit, duke filluar me një rol në filmin e vitit 1983 “Lovesick”, i ndjekur nga një kthesë në “Shën Gjetkë” në 1984.

Në 1984, Blum luajti burrin e Rosanna Arquette në komedinë e vitit 1985 “Desperately Seeking Susan” së bashku me Arquette dhe Madonna. Ai gjithashtu pati një rol në “Crocodile Dundee”, si redaktor i gazetës në filmin me aktorn krysore Linda Kozlowski. Disa nga rolet e tij të tjera të filmit përfshijnë “Glass Shattered”, “Step Up 3D” dhe së fundmi “Coin Heist”.

MUND TË JU PËLQEJNË