Antioksidantët janë substanca themelore për mirëqenien tonë.

Në fakt, ata ndihmojnë për të luftuar veprimin e radikalëve të lirë, parandalimin e plakjes dhe mbajtjen e trupit të shëndetshëm. Për të marrë ato ju duhet të konsumoni disa ushqime, zbuloni se cilët janë.

Domatet janë të pasura me likopen, një substancë e çmuar antioxidante që mbron trupin nga iktusi. Ngrënia e këtyre perimeve gjithashtu ndihmon për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare dhe për të kontrolluar kolesterolin e lartë.

Çokollata është një burim i shkëlqyer i antioksidantëve. Në fakt, kakao është e pasur me flavonoide, të cilat përmirësojnë gjendjen shpirtërore, rregullojnë presionin e gjakut dhe neutralizojnë rritjen e kolesterolit. Zgjidhni çokollatë ekstra-të zezë dhe të hidhur, të ulët në sheqerna të rafinuara.

Frutat e kuqe dhe manaferrat janë një koncentrat antioksidantësh. Këto ushqime parandalojnë sëmundjet kardiovaskulare dhe metabolike, duke na mbrojtur nga kanceri. Për të qëndruar të rinj më gjatë dhe për të marrë substanca të dobishme shijoni manaferra, boronica, por edhe luleshtrydhe e qershi.

Shega është e pasur me antioksidantë, veçanërisht lëngu i saj përmban flavonoide, substanca me cilësi të mëdha gastroprotektive dhe anti-inflamatore, të cilat janë të dobishme për të mbrojtur zemrën dhe arteriet. Jo vetëm: në sajë të acidit ellagik ky frut gjithashtu lejon për të luftuar veprimin e radikalëve të lirë.

Çaji jeshil është një koncentrat natyral i antioksidantëve. Kjo pije përmban kryesisht taninet, polifenolet dhe bioflavonoidet, të cilat sjellin shumë përfitime për trupin. Gjithashtu forcon sistemin imunitar, zvogëlon absorbimin e sheqerit dhe përmirëson tretjen.

MUND TË JU PËLQEJNË