Nëse jeni adhurues të rumit, ky është një desert i përsosur për ju. Përveq kësaj është e thjeshtë për t’u përgatitur.

Përbërësit e nevojshëm:

300 g miell

180 gr sheqer pluhur

tre vezë

100 g margarinë

1 dl kafe të fortë të zezë ose një lugë të plotë kafeje të menjëhershme

pluhur pjekje

400 gram çokollatë

80 gr gjalpë

1 dl rum

Mënyra e përgatitjes:

Përzieni gjalpin me sheqer, shtoni një vezë në të njëjtën kohë, kafenë, ndërsa gradualisht shtoni miellin me pluhur pjekje. Përzieni gjithçka mirë deri sa të fitoni një masë homogjene. Hidhni masën në kallëpin e tortës, të spërkatur me miell. Piqeni për 35-40 minuta në 180 gradë celsiuz.

Në një tigan, ndërsa brumi po piqet, shkrini çokollatën me 1-2 lugë ujë. Shtoni çokollatën gjysmë të ftohur në gjalpë dhe rum, duke skuqur të gjithë së bashku.

Pritini kore të ftohura në gjysmë, gjalpin e përgatitur ndajeni në dy pjesë, vendosni ato mbi njëra-tjetrën.

Tortën vendosi në frigoriferë që të ftohet tërësishtë pastaj shërbejeni.

MUND TË JU PËLQEJNË