Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.7 goditi ishullin e Xhamajkës mbrëmjen e kësaj të marte (28 janar).

Fillimisht u raportua për magnitudën 7.3 por pas rimatjes ajo u shënua në 7.7.

Epiqendra është regjistruar në det 117 km në veri perëndim të Lucea dhe me thellësi 10 km.

Nga të dhënat paraprake nuk raportohet për të lënduar.

Qeveria ka shpallur dhe alarmin për goditjen nga një tsunami i mundshëm pas lëkundjeve të tilla sizmike.

MUND TË JU PËLQEJNË