Një smoothie e shpejtë me shalqi është një “bombë” vitaminash dhe antioksidantësh.

Mëngjeset e këtyre ditëve të nxehta, pse jo edhe gjatë ditës, ju sugjerojmë që të përdorni smoothie me shalqi.

Përbërësit

1 banane mesatare

100 gram copa shalqiri të ngrira

1 lugë gjelle kos grek (në vend të saj mund të përdorni qumësht bajameje)

2 lugë gjelle mjaltë

Përgatitja

Shtoni të gjithë përbërësit në një blender dhe i përzieni mirë për pak çaste.

Më pas shtoni qumështin duke përzier herë pas here, në mënyrë që të përftohet një masë kremoze.

Shërbejeni të ftohtë pijen dhe sipër i shtoni kubat e akullit. Nëse dëshironi ato mund t’i fusni në blender që në hapin e parë, bashkë me përbërësit e tjerë.

MUND TË JU PËLQEJNË