Hapja e ngjyrës tuaj të flokëve madje edhe një hije e vetme kërkon aftësi, veçanërisht kur zbardhuesi është në përzierje.

Edhe pse teknikisht nuk mund të mësoni se si të ndriçoni flokët në shtëpi, ju mund të luani me disa receta natyrale dhe produkte me vlera të larta që do të paktën i bëjnë pak më e ndritshme.

Më poshtë, gjeni mënyrat më të sigurta dhe më të ligjshme për të ndriçuar flokët tuaj në mënyrë natyrale:

Uthull molle
Është e vështirë të gjesh një recetë flokësh në shtëpi që nuk përfshin uthull molle, falë faktit që është i ngarkuar me veti antibakteriale dhe anti-inflamatore. Së bashku me heqjen butësisht të grumbullimit të produktit dhe vajit të tepërt nga kokës tuaj, uthulla e mollës gjithashtu mund të ndihmojë në hapjen e ngjyrë së flokëve tuaj. Mbush një shishe llaku me pjesë të barabarta të uthullës së mollës dhe ujit, le të rrijë në flokët tuaj për disa minuta, dhe pastaj largojeni atë. Mbani në mend se ju me siguri nuk do të shihni rezultate të menjëhershme — provoni ta përsërisni këtë proces dy herë në javë gjatë një muaji.

Makë me kanellë dhe mjaltë
Mjalti është një përbërës tjetër i preferuar për ndriçimin e flokëve në mënyrë natyrale, veçanërisht kur kombinohet me kanellë, vaj ulliri (një hidratues super efektiv) dhe uthull molle. Mos harroni: Të gjithë përbërësit këtu janë të butë dhe hidratues, kështu që edhe nëse nuk ju lehtësojnë flokët, është (të paktën) duke i hidratuar.

Lëng limoni
Lëngu i limonit është një mundësi e shkëlqyeshme për biondet natyrale që kërkojnë të shkojnë për një ngjyrë pak më të hapur. Duhet të jeni të kujdesshëm kur ndriçoni flokët me lëng limoni, meqenëse vetitë super-acidike në të vërtetë mund të thajnë flokët dhe lëkurën e kokës (së bashku me irritimin e fytyrës tuaj.

Kujdes, këto dhe të gjitha metodat tjera për hapjen e ngjyrës së flokëve duhet të përdoren me kujdes.

MUND TË JU PËLQEJNË