Sigurisht, ju keni dëgjuar se është e nevojshme të merrni mesatarisht 2 litra ujë në ditë për të qenë të shëndetshëm. Por a e dini arsyen e vërtetë për këtë?

A është uji thelbësor për funksionimin e duhur të të gjitha funksioneve të trupit tonë, duke ndërhyrë në qarkullimin e gjakut, rregullimin e temperaturës dhe detoksifikimin e trupit.

Përfaqëson rreth 70% të trupit të një të rrituri dhe është i pranishëm në muskujt, organet dhe gjakun tonë. Mungesa e ujit mund të shkaktojë marramendje, presion të ulët të gjakut, dhimbje koke, lodhje dhe shumë më tepër.

Dehidratimi shkakton dhe përkeqëson disa sëmundje. Dhe kjo është arsyeja pse, pas një periudhe të gjatë të marrjes së pamjaftueshme ditore të ujit, disa sëmundje kronike mund të zhvillohen ose të përkeqësohen, siç janë:

1.Astma dhe alergjitë: nëse jeni të dehidratuar, trupi juaj do të kufizojë rrugët e frymëmarrjes për të mbajtur përmbajtjen e tij të ujit.

2.Problemet e fshikëzës dhe veshkave: akumulimi i toksinave dhe mbetjeve acidike krijon një mjedis të favorshëm për rritjen e baktereve, duke e bërë fshikëzën dhe veshkën më të ndjeshme ndaj infeksioneve, formimit të gurëve, inflamacionit dhe dhimbjes.

3.Kapsllëku: zorra e trashë është një nga zonat kryesore nga e cila trupi tërheq ujë kur mungon për të furnizuar lëngje në organe të tjera vitale. Pa përmbajtje adekuate të ujit, mbeturinat lëvizin shumë më ngadalë në zorrët e mëdha, gjë që mund të shkaktojë probleme domethënëse të kapsllëkut.

4.Problemet e tretjes: mungesa e ujit dhe mineraleve alkaline, të tilla si kalciumi dhe magnezi, mund të shkaktojnë një sërë çrregullimesh tretëse, përfshirë ulcerat, gastritin dhe zbaticën e acideve.

5.Hipertensioni: kur dehidratohet, gjaku bëhet më i dendur, duke penguar qarkullimin e gjakut, duke promovuar presionin e lartë të gjakut.

6.Dhimbje apo ngurtësi e kyçeve: kur trupi dehidrohet, kyçet dobësohen dhe riparimi i nyjeve është i ngadaltë, duke shkaktuar dhimbje dhe parehati.

7.Sëmundjet e lëkurës: dehidratimi e bën të vështirë eliminimin e toksinave përmes lëkurës dhe e bën trupin më të prekshëm ndaj problemeve të lëkurës si psoriasis, dermatit dhe rrudhat.

8.Shtimi i peshës: kur dehidratoheni, qelizat tuaja mbarojnë. Si rezultat, njerëzit ndjehen të lodhur dhe të uritur, gjë që i bën ata të hanë më shumë. Trupi domosdoshmërisht ka nevojë për ujë për të rimbushur veten.

Për të qëndruar të shëndetshëm, rekomandohet të pini të paktën 2 litra ujë në ditë, që korrespondon me dhjetë gota 200 ml. Gratë shtatzëna dhe me gjidhënie duhet të pinë më shumë, deri në 3 litra në ditë.

MUND TË JU PËLQEJNË