Përgatitja e pulës është gjithmonë një ide e mirë. Opsionale darkë dhe drekë!

Por, gjithmonë shijon më shumë nëse përgatitet me enë të duhura.

RECETA E PULËS ME UTHULL BALSAMIKE

PËRBËRËSIT:

Pulë e freskët

Kripë dhe piper i grirë i freskët

2 lugë gjelle vaj ulliri extra virgin

250 ml verë e bardhë

250 ml uthull balsamike

2 lugë gjelle kaperi

1/2 kupë me ullinj kallamat, pa bërthama

2 lugë gjelle salcë domatesh

500 ml lëng pule

Majdanoz i freskët i grirë

Përgatitja:

Marinojeni mishin me kripë dhe piper. Ngrohni vajin e ullirit në tavë dhe skuqni pulën nga të gjitha anët. Shtoni verë dhe uthull balsamike dhe gatuajeni derisa shumica e lëngut të avullojë duke e veshur mishin nga të gjitha anët. Shtoni ullinjtë dhe salcën e domateve dhe pjekni për 5 minuta. Shtoni lëngun, ulni nxehtësinë dhe lëreni derisa pula të bëhet gati, për rreth 10 minuta. Hidhini sipër majdanoz dhe shërbejeni me perime të cilat mund t’I zieni paraprakisht në tenxhere.

MUND TË JU PËLQEJNË