Mjekët e dëshpëruar italianë në epiqendrën e coronavirusit treguan sesi të gjitha përpjekjet e tyre “nuk janë të mjaftueshme”, ndërsa numri i vdekjeve të vendit të tyre u rrit mbi atë të Kinës.

Sipas medieve të huaja, numri i viktimave atje arriti dje në 3,405, më i larti në botë, me gjithë përpjekjet e guximshme të mjekëve të shkatërruar për të mbajtur të gjallë të prekurit nga virusi.

Një raport tronditës i Sky News tregoi skenat e tmerrshme brenda spitalit Papa Giovanni XXII në zonën e goditur nga kriza të Bergamo në Lombardi, me stafin që nxitonte nëpër reparte me shtretër plot pacientë në ankth.

Pamjet e tmerrshme treguan njerëz që merrnin oksigjen ndërsa mbanin mbi kraharorët dhe tubat e tyre në mes të një rrjedhje të vazhdueshme të monitorëve të zemrës dhe pompave të frymëmarrjes.

Dr Lorenzo Grazioli, i cili punon në spital, por më parë ishte me qendër në Leicester, i tha Stuart Ramsay të Sky News: “Unë kurrë nuk jam ndier aq i stresuar në jetën time”. /Telegrafi/

MUND TË JU PËLQEJNË