Është një ikonë e skenës sonë muzikore, si dhe një poet i cili me vargjet e tij bën për vete të gjithë ata që kanë etje për artin, shkruan Kosovarja.

E kësaj here, këtij emri të madh, i ka ardhur një urim special, nga poetesha Elinda Marku, nga shoqata ‘Kuvendi” në SHBA.

Shejt Ilir ji jet gjate, shume jet gjate, jo se jeta asht gjithemone e vetem e bukur, por se atyre qe te duan ty ua ban jeten te bukur, te lumtur!
Une jam e lumtur se Ti je!
Jeta jeme asht ba ma e bukur prej pranise tande!
Merre me mend sa t’bukur i ke ba Djemt e jeten e tyre,nipat, Floren, kangen e Kosoven! E pra, u bafsh 200 vjec i rrethuem me shembelltyren e dashnise e lumturise qe Ti vet u fal njerezve qe rrethojne!
T’du mire, t’lumtur, e jetegjate!
Jot’ moter elinda me t’bijen Maren dhe Pjetrin te urojme Gezuar Ditelindjen, kete dite dy here te shejte!”

MUND TË JU PËLQEJNË