Fjetja pasdite mund të jetë një mënyrë e mirë për t’u marrë me rënien e energjisë, por për njerëzit me sëmundje refluksi gastro-ezofagu (GERD), kjo nuk është zgjidhja pasi ata përjetojnë urth, ka gjetur një studim i vogël.

‘Djegia e zemrës’ është një dukuri e zakonshme në sa një e treta e të rriturve dhe rreth 30 për qind e grave shtatzëna. Megjithëse dhimbja vjen nga gjoksi, është acidi i stomakut që kthehet në ezofag dhe e gërryen.

Shkaqet mund të jenë të ndryshme – nga stresi, pirja e cigareve deri te gjumi pas një vakti ose një ngrënie e shpejtë me shumë pak përtypje të ushqimit.

Nëse shoqërohet me ngrënie, më së shpeshti ndodh rreth një orë pas vaktit.

Zgjidhja më e mirë për urth është parandalimi i tij

Nëse ushqimi ju shkakton urth, herën e dytë që hani, pushoni dhe hani lehtë, përtypni mirë ushqimin tuaj dhe mos hani shumë.

Stresi, përtypja e shpejtë dhe gëlltitja rrit sekretimin e acidit të stomakut dhe për këtë arsye rrezikun e urthit.

Frutat e agrumeve, hudhrat ose ushqimet me domate dhe pikante gjithashtu mund të përmirësojnë ekskretimin e acidit. Ju nuk duhet të hani para se të shkoni në shtrat, e cila është mënyra se si ju zhvilloni më shpesh një urth gjatë natës.

Veshja e ngushtë gjithashtu rrit rrezikun e kësaj gjendje të pakëndshme, pasi rrit presionin në stomak.

Përveç ilaçeve për neutralizimin e acidit të stomakut, çamçakëzi ose mentoli mund të ndihmojnë në luftimin e urthit. Ato forcojnë sekretimin e pështymës e cila lehtëson djegien, dhe e përhap acidin përsëri në stomak.

Është e rëndësishme që ju të njihni gjendjen me kohë, pasi ajo është një simptomë e një çrregullimi ose sëmundje të sistemit të tretjes, e cila shkatërron cilësinë e jetës së një individi.

Urth mund të shkaktojë dëme serioze në ezofag dhe madje edhe dhëmbët nëse acidi arrin në gojë.

Në raste më të rënda, urthi mund të shkaktojë gjithashtu dhimbje në gjoks, dehidrim, probleme të gëlltitjes, marramendje dhe të vjella.

Është e rëndësishme të theksohet se nëse urthi shoqërohet me djersitje ose vështirësi në frymëmarrje, mund të jetë një tregues i problemeve serioze të zemrës, transmeton KosovaPress.

MUND TË JU PËLQEJNË