Flokët tuaj, kanë nevojë për kujdes dhe vëmendje të veçantë. Të kesh flokë të hollë dhe të dëmtuar mund të zbulojë shumë për shëndetin tuaj, nga kushtet mjekësore deri tek zakonet e dobëta dietike, shkruan Bright Side.

Ka disa mënyra për të shtuar volumin dhe, më e rëndësishmja, për t’i ndihmuar flokët tanë të rriten të shëndetshëm dhe të shkëlqyeshëm.

Më poshtë gjeni mënyrat se si të shtoni volumin:

1. Përziejeni xhelatinën me vaj esencial për të rritur volumin.

Një fakt që mund të kemi humbur në lidhje me xhelatinën, është se është një burim i pasur me proteina. Ajo siguron gati 2 gram proteina për ½ filxhan. Kështu, është përbërësi më i mirë për një maskë për flokë më të trash që të forcojë flokët e hollë dhe të dëmtuar. Përzieni ujë, xhelatinë dhe disa pika vaj esencial, më pas aplikojeni përzierjen në flokët tuaj dhe bëni masazh. Prisni disa minuta dhe shpërlajeni me ujë të freskët.

2. Krijoni maskën tuaj me vezë dhe kos grek.

Vezët janë të pasura me proteina, biotine dhe vitaminë B12. Të gjitha janë thelbësore për të forcuar flokët e hollë. Ideja e larjes së flokëve tuaja me vezë mund të duket e pakëndshme në fillim, por përfitimet e përbërjeve të saj do t’ju habisin edhe pas përdorimit të parë. Merrni disa vezë dhe përzieni ato me kos grek, aplikojeni përzierjen në flokët tuaj dhe lërini të qëndrojë për një orë ose më shumë. Më pas mund t’i lani flokët, t’i thani me një peshqir të mikrofibrit dhe të shijoni rezultatet.

. Flini me flokë të lidhura.

Një nga mënyrat më të lehta për t’i dhënë vëllim flokëve tuaj mund të ndërmarrë veprim ndërsa jeni në gjumë. Lani flokët pak para se të shkoni në shtrat dhe përdorni një lidhëse për të tërhequr flokët tuaj të lagur lart në një tufë të lartë. Në këtë mënyrë, flokët tuaj do të thahen gjatë natës dhe kur të zgjoheni në mëngjes, do të vini re dyfishin e volumit.

4. Masazhoni kokën tuaj me një vaj para se t’i lani.

Një studim tregoi se masazhimi i kokës mund të ndihmojë në rritjen dhe trashjen e flokëve tuaj. Masazhi ndihmon në qarkullimin e gjakut. Provoni butësisht të masazhoni kokën tuaj në një lëvizje rrethore përpara se t’i lani. Përdorni një vaj për trajtimin e flokëve ose disa pika vaj kokosi, të cilat janë jashtëzakonisht të dobishme për flokët e dëmtuar.

5. Përfshini më shumë perime, fruta dhe proteina në dietën tuaj.

Nëse dëshironi flokë të fortë dhe të shëndetshëm, patjetër që duhet të përfshini perime dhe fruta në dietën tuaj. Flokët tanë kanë nevojë për hekur, biotinë dhe vitamina për tu rritur me shëndet. Shumë perime, përfshirë spinaqin dhe fasulet, janë të pasura me hekur dhe, natyrisht, frutat janë gjithashtu burim i shkëlqyeshëm i vitaminave.

6. Vizitoni mjekun tuaj për një kontroll.

Situatat më të zakonshme janë keqfunksionime të tiroides, mungesa e vitaminës ose hekurit, anemia dhe problemet e hormoneve. Ekziston edhe një gjendje e quajtur alopecia androgjenike, e cila është gjenetike dhe që mund të fillojë në të njëzetat ose pas menopauzës. Pra, kontrollimi është gjithmonë një vend i mirë për të filluar.

MUND TË JU PËLQEJNË