Një dietë e pashëndetshme mund të jetë më e dëmshme se një cigare. Shkencëtarët kanë gjetur se mungesa e lëndëve ushqyese mund të jetë e dëmshme për shëndetin.

Sidoqoftë, disa nga pjatat që i kemi të përfshira në dietën e përditshme për shkak të të ashtuquajturave përbërës cilësorë mund të jenë shumë të dëmshëm për trupin tone, transmeton portal arbresh.info

Buka e bardhë

Është një produkt që është i pasur me drithëra të përpunuar, por që nuk përmban fibra dhe nuk është ushqyes. Marrja e fibrave kontribuon në peshë të shëndetshme dhe presion normal të gjakut dhe, përveç kësaj, zvogëlon rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Produktet pa yndyrë

Nutricionistët kanë kuptuar që yndyrat e shëndetshme shpesh zëvendësohen me sheqer të përpunuar, me qëllim që të ruajnë shijen e vërtetë të produktit. Në këtë mënyrë, në vend që të hani një vakt të shëndetshëm, ju hani një ‘bombë’ me sheqer. Ekspertët këshillojnë ushqime të pasura me proteina dhe yndyrna të shëndetshme, siç janë djathi i freskët ose kosi grek.

Sushi

Sushi në vetvete nuk është i dëmshëm. Sidoqoftë, përbërës të ndryshëm dhe aditivë të thatësirës mund të jenë një problem i madh. Shumë specialitete të Sushi sot përmbajnë majonezë, djathë krem, salca dhe përbërës të tjerë që rrisin vlerën ushqyese të Sushi dhe e bëjnë që Sushi të vendoset aq kalori sa të jetë e mjaftueshme për tërë ditën. Për të shmangur problemet me peshën, zgjedhni supë të thjeshtë me salmon ose hani sashimi.

Lëngu i frutave

Frutat konsiderohen si një lëndë ushqyese thelbësore dhe lëngjet e shtrydhura duken mënyra më e thjeshtë për t’i futur ato në dietën tonë. Sidoqoftë, në formë të lëngshme, frutat humbin shumicën e elementeve të tyre të shëndetshëm si fibra, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në parandalimin e diabetit. Një frut mund të jetë i mjaftueshëm për t’ju ngopur dhe për të shuar dëshirën tuaj për diçka të ëmbël, ndërsa lëngu i frutave kërkon më shumë fruta në të njëjtën kohë, dhe nuk do t’ju ngopë.

Drithërat

Ata gjithmonë janë konsideruar si një zgjidhje e lehtë për një mëngjes të shëndetshëm. Sidoqoftë, jo të gjitha ofrojnë të njëjtën sasi ushqimore. Shumica e tyre përbëhen nga drithëra të përpunuar, dhe ata humbasin një sasi të madhe të fibrave kur përpunohen. Sasitë e sheqerit që futen për t’i bërë ato më të shijshëm dhe tërheqës për fëmijët tejkalojnë dozat e rekomanduara ditore.

MUND TË JU PËLQEJNË