Për disa prej nesh, ankthi, depresioni dhe rraskapitja janë gjithashtu sinonim i ndryshimit të sezonit.

Rreth 14% e popullsisë amerikane përjetojnë një lloj çrregullimi afektiv sezonal të sjellë nga mungesa e dritës gjatë dimrit, raporton “AlternativeMedicine”.

Ky çrregullim mund të na lënë të ndihemi të lodhur, të rraskapitur, depresion dhe pa humor. Sidoqoftë, ju mund të luftoni kundër simptomave me këto ushqime të shijshme.

Vitamina D

Në mënyrë tipike të zhytur në dritën e diellit, Vitamina D tretet jashtëzakonisht gjatë muajve të ftohtë, të dimrit. Prandaj, duhet të rrisni konsumimin e vitaminës D për të rritur nivelin e energjisë, për të forcuar sistemin tuaj të imunitetit dhe në fund të fundit të shmangni shpenzimet për të vizituar një mjek. Ju mund të plotësoni nivelet tuaja të vitaminës D duke ngrënë produkte të qumështit, të verdhën e vezës, salmonin dhe portokallin.

Proteinat e pakta

Yndyra e ngopur e lartë nuk është e mirë për gjendjen shpirtërore ose trupin tuaj. Prandaj, duhet të përpiqeni të hani sa më shumë proteina. Mishrat si salmoni dhe gjoksi i pulës janë të mbushura me aminoacide që mund të bëjnë që të ndjeheni më të lumtur. Proteinat e dobëta gjithashtu sigurojnë trupin tuaj me energji që mund të parandalojë lodhjen dhe ju bëjnë të ndjeheni të rifreskuar pozitivisht.

Manaferrat

Një mollë në ditë mban mjekun larg, por një kokërr e kuqe në ditë mund të mbajë larg stresin. Manaferrat rrisin lirimin e kortizolit, i cili është një hormon që promovon reagime pozitive emocionale. Kur lëshohet, kortizoli arrin hipokampusin tuaj, zonën e trurit tonë që ruan kujtime dhe aktivizon përgjigjet emocionale, për t’ju ndihmuar të përgjigjeni pozitivisht ndaj streseve.

Çokollate e zezë

Megjithëse disa prej nesh dëshirojnë të ndikojnë në sheqerin kur ndjehemi të ulur, sheqeri në të vërtetë mund të shkaktojë që truri ynë të ngadalësohet dhe të na bëjë të ndjehemi të dëshpëruar. Çokollata e errët është e pasur me polifenol, e cila është një antioksidant që funksionon për të përmirësuar gjendjen shpirtërore. Ju madje mund të merrni pak kakao të errët të për të ndriçuar dhe ngrohur netët tuaja të dimrit.

MUND TË JU PËLQEJNË